Dárky za razítka

11.06.2015 00:10

Je  takový zvyk, že developeři obdarovávají radnice menšími obnosy. Proslýchá se, že za ně očekávají hladký průběh odsouhlasení svých projektů. Podrobně a zajímavě tento jev popisuje denník Euro 15: E15 Miliony za razitka

Radnice Prahy 13 patří k těm které tvrdí, že na transparentně přijatém daru není nic špatného. Uvedeme příklad uveřejněný v květnovém Stodůleckém poslu:

Rada MČ 13  SCHVÁLILA

přijetí finančního daru ve výši 1 512 500 Kč od společnosti Luka Residential, s.r.o., na odstranění negativních dopadů dopravní zátěže způsobené v souvislosti s realizací projektu Nájemní komplex Luka, Mukařovského, Praha 13      - konec citátu

Řekněme, že dar bude skutečně použit tak, jak je deklarováno. Předpokládejme, že nájemní komplex se 227 byty bude stavěn tak, jak je v Praze obvyklé s deficitem parkovacích stání. Ve 227 bytech bude bydlet asi 680 lidí a pro ně developer vybuduje asi 275 stání. Současná potřeba stání vyplývající ze statistických údajů činí asi 375 stání. Deficit bude činit asi 100 parkovacích stání. Pokud by radnice chtěla tento deficit v rámci „odstranění negativních dopadů dopravní zátěže“ vyrovnat, musela by při nákladech 0,65 mil.Kč na jedno stání vynaložit asi 65 milionů Kč. Pokud se ovšem najde místo k realizaci. Hodnota daru 1,5 mil. Kč je tedy v řádové disproporci k protihodnotě získané developerem. A to ještě nebyla řeč o dalších vyvolaných investicích ( školky, školy, domovy seniorů atd. )

V červnovém plátku STOP bylo ohlášeno, že uvedený projekt bude mít co nevidět veřejně přístupné webové stránky. Pochopitelně je zde otázka proč až teď, když už se staví. Druhá otázka je, zda výše uvedené informace o životní podmínky občanů zatěžujících kapacitách nového develodómu budou potvrzeny, nebo překonány. 

Občané neplatí radnici za pěstování  společenských styků s developery spojených se vzájemným obdarováváním. Občané očekávají tvrdou obhajobu svých zájmů a především chování dobrého hospodáře.

Zpět

Vyhledávání

Vraťte radnici občanům!!!