Mimořádné zastupitelstvo 12.dubna 2011

13.04.2011 01:58

K neblahým důsledkům obcování "naší" radnice s firmou Key Investents se 12. dubna konalo mimořádné zasedání zstupitelstva. Snadno zapamatovatelné datum ve výročí letu prvního kosmonauta do vesmíru má symbolický význam. Radniční garnitura dostala první a patrně i poslední férovou možnost opustit přitažlivost svých koryt.

Protože jsem absolvoval prakticky celé představení, mohu podat hlášení aniž bych čekal na oficiální zprávu. Upřímně řečeno, čekat na onu zprávu valný smysl stejně nedává, protože obvykle se člověk až při třetím čtení při pečlivém studiu podrobností radničního filtrátu ujistí, že nebyl na jiném zasedání jiné radnice.  Pominu fakt, že mi nebylo uděleno slovo ačkoli jsem se řádně a včas přihlásil. Pominu i to že dalšímu občanovi nebylo uděleno slovo z ještě vágnějších důvodů. K tomu lze říci jediné: Je to svrab. A ten se nevyléčí drbáním.

Tříminutovému vystoupení občanů, kteří ačkoli formálně jsou nositeli veškeré státní moci, by stejně nebyla přisouzena žádná váha. Od potlačování práv občanů tu přece máme zastupitelskou demokracii. Chce se říci, že demokracie je demokracie bez přívlastků. Vše ostaní jsou paskvily demokracii tu více, tu méně úspěšně předstírající. Jejich nekvalita se bohužel prokáže až při nečekaně prudkém pádu do diktatury. Demokracii je proto třeba kultivovat, protože ačkoli jsme denně ujišťováni, že už to horší být nemůže, může že to být horší, a to zásadně. Nějak jsme si zvykli na dvacet let odrážení ode dna s krásnou vidinou, že tudy vede cesta vzhůru, stačí se jen více odrazit.

Konkrétně se jedná o to,  že radnice, podle svého tvrzení, svěřila správu aktiv veřejných prostředků ve výši 200 milionů firmě Key Investments za účelem zhodnocení o 50 milionů za půl roku. Roční zhodnocení 50 %. No, neberte to. Po půl roce peníze nikde. Smlouva proto prodloužena, že aby se povinný nevyplašil a nenastal run. Pan starosta nás v úvodní řeči ujistil, že to jsou peníze které jaksi zbyly po vyrovnaném rozpočtu, nikdo nevěděl co s nimi, takže uložit je na vysoký úrok bylo jediné možné řešení. Vtírá se otázka jak by si radnice poradila s 250 miliony, když neví co s 200 miliony. Naštěstí těchto starostí bude patrně zbavena, protože se po zoufalých urgencích a dva měsíce po termínu  vrátilo ze spekulativní investice pouhých 50 milionů.  Doufejme, že tato částka bude stačit na palmare advokátních kanceláří, které si radnice najímá, ačkoli má valný houfec právníků vlastních. Ti jsou ovšem plně vytíženi tím, aby občanům a zastupitelům vysvětlovali definitivu radnice.

Obhajoba pana starosty měla racionální jádro v tom, že run na zdravou banku vyvolá její pád. Zcela iracionální však bylo obviňování rebelujících zastupitelů v tom smyslu, že odhlasováním pochybných kroků radnice nesou spoluzodpovědnost a neoznámením jim známých skutečností  ohledně pochybných investic radnice jsou trestuhodní. Na vlastní uši jsme pak slyšeli slova pana starosty o podání trestních oznámení na loyální zastupitele. Budiž jim to poučením, až budou zase pro něco zvedat packu, pokud k tomu dostanou příležitost.

Po téměř tříhodinovém přetřásání výše uvedeného navrhla oposice odvolání všech osob zodpovědných za nezodpovědné nakládání s veřejnými prostředky. Pan starosta tento krok odmítl jako nehlasovatelný neb nebyl zařazen do programu jednání. K tomu byla předvedena sólová tanečně-právní vložka.  Poté byl proveden ještě jeden pokus dodatkem k bodu ohlášného k jednání. I toto řešení bylo označeno panem starostou jako nehlasovatelné. K tomu musíme s plnou vážností prohlásit že veřejné jednání zastupitelů je nejvyšší orgán obce a nikomu, ani panu starostovi nepřísluší, aby jeho pravomoci omezoval. Též se sluší podotknout že existuje ještě jedna čestná možnost spočívající v tom, že Ti kteří mají s pochybným jednáním něco společného, opustí své funkce středem, bez hlasování.

Krátký spot byl v televisi uveřejněn v pořadu "Události".  Za pozornost stojí i Hospodářské noviny:  Starosta ustál odvolání  Také česká posice o nás píše:   Objev zazracneho kupce   Též mnohé bloggy se plní:  Dve ste mega oknem

 

 

Zpět

Vyhledávání

Vraťte radnici občanům!!!