Obchodní centrum Lužiny - aktuálně

20.11.2012 01:30

Občané jsou pobouřeni likvidací Obchodního střediska na Lužinách. Jde o zrušení veřejných služeb pošty, knihovny, ordinací a mnohých dalších. Naděje, že se po rekonstrukci tyto služby vrátí zpět do prostor s násobně zvýšenými nájmy, je nepatrná. Průchod pěších bude v nočních hodinách zamezen. Obyvatelé budou muset snášet hluk klimatizačních jednotek namontovaných na střeše objektu.  Hlavním nedostatkem je, že pro nové Obchodní centrum nevybuduje developer ani jedno parkovací místo. Aby na tyto, a jiné nedostatky nebylo poukazováno ve stavebním řízení, rozhodl se developer úřední jednání za účasti občanů obejít pomocí autorizovaného inspektora, ačkoli je tento institut určen výhradně pro urychlení řízení zjevně bezproblémových staveb. Úředníkům však takové hrubé porušení demokratických  principů zjevně nevadí. Spolek občanských sdružení úředníky vyzývá k vysvětlení a přijetí zodpovědnosti. 

Výzva úředníkům:  Zadost o verejne slyseni.pdf (23,1 kB)

O kontroversní stavbě se píše v deníku Metro:  Metro22112012.jpg (449,9 kB)

Časy se mění. Dříve by radnice naši žádost o veřejné slyšení prostě ignorovala, nyní na náš podnět podrážděně reaguje. Tak daleko, aby občany seznámila s tím nač vlastně reaguje, však nedospěla.  Pamětníkům Charty 77 a podepisování Anticharty se jistě vybaví dějinná paralela. My se však spokojíme s představou, že se jedná o soukromou iniciativu pana tiskového mluvčího, protože na až tak velikou zabedněnost radnice nevěříme. Vědí přece co následovalo po Antichartě.    Reakce radnice

O co vlastně v případě Obchodního Centra Lužiny se dozvíte zde:  http://www.spolek13.cz/

Nejenom spolehlivé informace o směřování Občanských hnutí na Praze 13, ale i základ pro Vaši aktivní účast získáte zde: http://www.snop13.cz/

 

Občanská sdružení Prahy 13 soustředěným tlakem dosáhla projednání kontroversní stavby OC Lužiny. Sice neveřejné, ale alespoň nějaké. Oznameni o konani rizeni OC Luziny.pdf (46,9 kB)

 Při jednání vyšlo například najevo toto. Developer stanovil minimální potřebný počet parkovacích stání na 288 míst.  Papírovými změnami nákladových ramp údajně vytvořil 98 parkovacích stání. Deficit 190 parkovacích stání hodlá pokrýt zabráním sousedního veřejného parkoviště. Tedy nejenom že žádné parkovací místo nepřibude, ale téměř 200 budou ztraceny. Ohledně obavy ze zrušení veřejných služeb developer tvrdil, že je čistě na rozhodnutí například České pošty nebo Veřejné knihovny zda se po rekonstrukci vrátí zpátky.  Bohužel mi nebylo dovoleno položit otázku na ekonomické podmínky tohoto návratu. Obávám se, že nájmy budou pro organisace tohoto typu neúnosné.

Současné problémy se zachováním základních služeb sídliště mají kořeny v devadesátých letech, kdy ještě občanům zněly v uších dozvuky cinkání klíčů, a kdy občané žili v jakémsi opojném přesvědčení, že jimi zvolení zástupci pro ně konají to nejlepší. Mezitím si již dobře organisované gangy rozdělovaly veřejný majetek. Takže se odprodávaly pozemky potřebné pro veřejně prospěšné stavby, polikliniky, infrastruktura a též i sídlištní střediska služeb. Pro občany se našlo zdůvodnění, že stát potažmo obce, jsou nejhorším hospodářem. Taková sebereflexe je sice krásná věc, avšak ve výsledku se tyto majetky většinou dostaly do rukou hospodářů ještě horších, navíc mimo jakoukoli veřejnou konrolu. Dospělo se tak ke stavu kdy jsou veřejné služby jako je pošta či zdravotnictví likvidovány, pitná voda nás stojí násobky nákladů a životní prostředí obyvatel přehuštěných sídlišť je dále bezostyšně zhoršováno. Peníze získané z prodejů byly, mírně řečeno, utopeny v nabubřelých rozpočtech státní správy, v našem případě například ve výstavbě radnice za tři čtvrtě miliardy korun.      

Občané se za ty dvě desítky let, kdy byla veřejná služba občanům vyměněna za bezuzdnou partajokracii a kdy snad ani neexistuje žádná vládní, krajská, či obecní aktivita, která by neměla základ v osobním zisku, poučili. Vyvolávají proto jednání o jednotlivých záměrech, stavbách a dezinformacích. Využívají k tomu nepatrných zbytků demokracie. Ta jednání jsou ovšem nerovná, protože volení zástupci občanů, výkonnou mocí obdaření, sdělovací prostředky ovládající, kteří by měli být bez  výhrad na straně zájmů občanů, staví se, jak jednoznačně prokázal pan Samuel Truschka, ať už v zastoupení svém, či radničním, při jednání o OC Lužiny, bezvýhradně za zájmy developerů.

Při každém vystoupení někoho ze zástupců radnice musí být občané ve střehu. Je jim jasné, že se zase chystá lumpárna menšího či většího kalibru. Dospělo se do stavu, kdy se občané snáze domluví přímo s developerem než s radnicí. Postoj občanů zastoupených občanskými sdruženími není programově negativní. Občané o své lokalitě vědí nejvíc. Takové znalosti mohou uchránit developery před mrtvými investicemi jakých máme na Praze 13 bezpočet. Pokud nejsou zaslepeni růžovými vyhlídkamii presentovanými radnicí, lze se s developery dohodnout na rozumných řešeních. Pokračováním současných radničních praktik, že si každý developer může dělat co s mu zlíbí, povede k odstěhování již tak dost zhnusených obyvatel. Developeři pak nebudou mít komu ta svoje blyštivá krásna prodávat. Nabo myslíte že té paní, která tvrdí, že ji problémy s parkováním nezajímají protože nemá auto, nikdy nedojde, že vybudování parkovacích míst v ceně 650 tisíc korun za jedno, sama též nedobrovolně přispívá?

Zpátky k jednání o OC Lužiny. Občanská sdružení poněkud uspěla v otázkách bezpečnosti a s tím spojeného svobodného průchodu přes objekt od metra. Uspěla též v tom, že jejich připomínky byly celostátně presentovány. 

ČT24 informuje o jednání s developerem

  

Zpět

Vyhledávání

Vraťte radnici občanům!!!