Výzva zastupitelům! Žádáme veřejné projednání Pražských stavebních předpisů!

19.06.2015 22:32

            V letech 2013 a 2014 byla skrytě připravována novela vyhlášky 26/1999 Sb., která určuje pro Prahu stavební předpisy poněkud odlišné od celostátních. Tato výjimka Stavebního zákona byla zneužita developery, kteří  v Praze například mohli stavět pouze asi dvě třetiny potřebných parkovacích míst. V září roku 2014 byla magistrátem vyhlášena novela s názvem Pražské stavební předpisy ( PSP ). Protože tato novela ještě více nahrávala developerům ( méně parkovacích stání, menší odstupy staveb, snížené nároky na oslunění, nižší výšky stropů ), zvedla se vlna nevole i u jinak loyálních radnic městských částí, tak i u informovaných občanů. Vzápětí vyhlášku zneplatnilo ministerstvo ( MMR ). Od října 2014 tedy platí v Praze celostátní vyhlášky. Běžným stavebníkům to nevadí. Zato developerům nesmírně, což se projevuje tak, že zatím nestaví a snaží se urychleně znovu protlačit PSP. Původní podoba PSP byla ovšem tak křiklavě vadná, že bylo nutné ji novelizovat. Novela novely byla provedena, jak je v Praze zvykem, naprosto skrytě. V červnu 2015 byla novela vydána, a obratem schválena radou magistrátu Hl. m. Prahy. Někteří zastupitelé se po textu sháněli a bylo jim řečeno, že se jim dostane informace na zasedání zastupitelstva dne 18.6.2015.

            Zastupitelům se informace skutečně dostalo, ovšem pouze informace, nikoli materiálu k projednání. Tím se zlikvidoval princip zastupitelské demokracie. Zastupitelé mohou číst, ale nikoli rozhodovat v zájmu svých voličů. Občané, které zastupují jsou tím pádem postaveni úplně mimo rozhodovací proces.  V takové situaci nezbývá než radnici demokratické principy důrazně připomenout. Proto jsme se dostavili na jednání zastupitelstva a požádali  zastupitele aby se ujali svých povinností. 

            Kvalitu novelizovaných PSP zde hodnotit nebudeme. Na první pohled je patrné že to, co nejvíce vadí obyvatelům, novelou odstraněno nebylo. Zdůrazňujeme, že stavební předpisy se týkají naprosto všech pražanů ( například developery způsobené dopravní kolapsy ). Proto by měl být o připravovaných  stavebních předpisech každý pražan podrobně a pravdivě informován. V tom mají magistrát a jeho servisní organizace obrovské rezervy. Hlídací psi demokracie většinou spí. Nanejvýš opakují samožerná prohlášení tvůrců PSP.   

Proslov představitele hnutí SNOP JUDr. Kučery k zastupitelům 18.6.2015:

Paní primátorko, vážené zastupitelky, vážení zastupitelé,

dovoluji si požádat některého z vás zastupitelek, či zastupitelů, k osvojení našeho návrhu prvního bodu do programu dnešního zastupitelstva s názvem „Stanovení termínů pro projednání pražských stavebních předpisů s veřejností“.

1. Když minulá rada přijala m.j. PSP, voliči jasně ukázali, že tyto politické strany nechtějí.

2. Proto ty vedoucí strany odevzdaly Prahu nové radě.

3. Ta má však nemlich stejné nápady.

4. Důvodem našeho návrhu na zařazení bodu je razantní dopad vyhlášky na pohodu bydlení a majetky obyvatel Prahy, kdy se umožní zastavení kdejakého volného plácku develodomy, s tmavými kutlochy s nízkými stropy.

Developr ušetří i na garážích, přinejhorším se tyto postaví z obecních peněz. Proto navrhujeme, aby se vyhláška PSP projednala veřejně, aby obyvatelé Prahy včas věděli, kdo a co se na ně chystá.

Obrázky najdete ve fotogalerii:   Fotogalerie

Videozáznam vystoupení SNOP:  Video MHMP 18.6.2015

PSP se tvoří v utajení. Media si jich nevšímají. Čestnou výjimkou je MF dnes:  Píše se o PSP

 

 

Zpět

Vyhledávání

Vraťte radnici občanům!!!